„Dobre wychowanie przez czytanie”

Innowacja „Dobre wychowanie przez bajek czytanie” to przedsięwzięcie edukacyjne przeznaczone dla dzieci przedszkolnych w wieku 5-6 lat – grupa „Biedronki”. Dzięki realizacji różnorodnych działań ukazujemy, że poprzez czy-tanie kształtuje wewnętrzny świat dziecka, a odpowiednio dobrana literatura pomaga budować system wartości i wskazuje życiowe priorytety.

Odpowiednia literatura pomaga radzić sobie z emocjami w trudnych dla dziecka sytuacjach. Rozbudzanie zainteresowania książką i czytaniem jest działaniem wymagają-cym systematyczności i podejmowania działań długofalowych. Powinno rozpocząć się od najwcześniejszych lat dziecka. Jest to bardzo ważne, ponieważ wychowanie dzieci na czytelników jest dzisiaj w dobie społeczeństwa informacyjnego ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Nikt z nas nie rodzi się czytelnikiem, a zamiłowanie do czytania musi być pobudzane przez inne osoby. Dlatego też podjęte przez nas działania będą miały na celu także zaangażowanie rodziców w realizację zadań, tak aby poprzez wspólne czytanie z dzieckiem wzmacniało ich wzajemne więzi rodzinne, a także zaktywizowało rodziców w działania edukacyjne przedszkola. Jednocześnie realizacja innowacji będzie jednym ze sposobów realizacji kierunków polityki oświatowej państwa: „Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie po-staw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji”.