Widzę. słyszę, czuję czyli zmysły w czterech porach roku

Tworząc innowację pedagogiczną, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom dzieci i ich rodziców mając jednocześnie świadomość, iż obowiązkiem nauczyciela jest rozbudzenie ciekawości poprzez zmysły u dziecka oraz zachęcenie do poznawania otaczającego go świata. Dzieci czerpią wiele radości z poszukiwań, eksperymentów i obserwacji. Z badań psychologii rozwojowej wynika, że dzieci w wieku przedszkolnym wchodzą w drugi etap zadawania pytań, zaczynając je najczęściej od słów „dlaczego?” lub „czemu?”.

Przy pomocy wielozmysłowych zabaw, doświadczeń i eksperymentów można wspólnie z wychowankami poszukiwać odpowiedzi na te pytania, nawet jeśli zahaczają one o dziedziny pozornie trudne tak jak fizyka lub chemia. Podczas wielozmysłowych zabaw badawczych i eksperymentów, dzieci w urozmaicony sposób zdobywają wiedzę i nabywają doświadczenia.

Duże znaczenie ma także doskonalenie kompetencji językowych przedszkolaka, które rozwijają się podczas opisywania przez dzieci zaobserwowanych zjawisk przyrody. Realizacja innowacji zaspokoi naturalne potrzeby dziecka; ciekawość i chęć poznawania wieloma zmysłami świata, zadawania pytań i dowiadywania się nowych, interesujących rzeczy. Dzieci rozwiną wszystkie procesy poznawcze.