Wspieranie rozwoju dzieci z wykorzystaniem wybranych technik arteterapii we współudziale rodziny

Głównym celem innowacji jest wyzwalanie u dzieci radości tworzenia i obcowania z muzyką i sztuką, budowania poczucia bezpieczeństwa i stworzenie dzieciom warunków do osiągania sukcesów na miarę ich możliwości. Wyzwalanie radości i optymizmu oraz umożliwienie rozładowania wewnętrznych napięć, złagodzenia lęku. Podejmowana przez dzieci aktywność przyczyni się do rozwoju kompetencji poznawczych, emocjonalnych i społecznych.
W zakresie kompetencji poznawczych aktywność artystyczna przyczyni się do rozwoju sprawności manualnych i zdolności doskonalenia spostrzegania, odbierania wrażeń, procesów pamięci i myślenia, koncentracji uwagi oraz koordynacji wzrokowo- ruchowej. W zakresie kompetencji emocjonalnych zajęcia będą źródłem różnorodnych przeżyć, będą dawały satysfakcję, zadowolenie, spokój i odprężenie a aktywność twórcza pozwoli na wyrażenie swoich emocji i wrażeń. W ramach nabywania kompetencji społecznych zajęcia będą motywowały do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, do kontaktów z rówieśnikami oraz do prezentowania swoich osiągnięć i prac pozwalając tym samym na osiąganie sukcesu i odczuwanie radości i satysfakcji z możliwości twórczego działania. Dzięki zaangażowaniu rodziców w realizację zajęć możliwa będzie integracja rodziców a przede wszystkim radość dzieci z możliwości wspólnego spędzenia czasu i tworzenia z rodzicami.