Zaczarowany ogród zmysłów

Głównym celem innowacji jest stworzenie ogrodu sensorycznego z uwzględnieniem jego oddziaływania na wszystkie pięć zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku. Doskonałym uzupełnieniem oddziaływania naszego ogrodu nie tylko na dzieci, ale również rodziców, będzie włączenie ich i całej społeczności przedszkolnej do prac w jego powstawaniu.

Ogród zmysłów będzie wspaniałym miejscem do budowania u dzieci poczucia radości, bezpieczeństwa, a co za tym idzie wzajemnego zaufania i komunikacji poprzez dostarczanie im określonej ilości i jakości bodźców sensorycznych pobudzających zmysły do działania. Stymulacja polisensoryczna, to nauka życia przez życie, to celowe kształtowanie bodźców w celu wywołania zaplanowanych wrażeń i uczuć. Umożliwia poznawanie poprzez patrzenie, słuchanie, dotykanie, wąchanie i smakowanie – czyli tworzenie globalnego, wielozmysłowego obrazu danego pojęcia.

Należy pamiętać, że zmysły to podstawa rozwoju każdego człowieka, bowiem dostarczają one informacji o otaczającym nas świecie, wpływając na proces uczenia się i poznawania. Bez ich aktywizacji rozwój człowieka jest niemożliwy. Zatem tworząc w naszym ogrodzie różne zakątki sensoryczne dostarczymy dzieciom wiele rozmaitych bodźców zmysłowych pobudzających ich wszechstronny rozwój.